O svých domovech říkáme – můj dům, můj hrad. Opravujeme je, zvelebujeme je zevnitř i zvenčí.  Nicméně bez krásné předzahrádky je krása domu jen jakoby poloviční.  Domu chybí něco velmi podstatného, možná život, možná barva, možná útulnost, zkrátka dům s krásnou předzahrádkou má mnohem větší „šmrnc“.

A právě toto si uvědomili majitelé krásně zrenovovaného domu. Před domem měli jen trávník, který byl po celé léto suchý, jelikož je pozemek orientován jihovýchodně. Takřka celý den na něj praží slunce, tudíž na takovém místě tráva bez pravidelné závlahy zelená a atraktivní nebude. Volba vhodných rostlin snášejících dobře sucho byla tedy jedním z důležitých faktorů. Další podmínkou majitelů bylo, aby vysazené rostliny dosahovali výšky maximálně tři čtvrtě metru, s výjimkou solitérního stromu a to kvůli viditelnosti při vyjíždění od domů na silnici. A samozřejmě si přáli i to, co snad všichni ostatní zákazníci: „Hlavně, ať s tím není moc práce.“ 🙂

Původní stav, podzim 2016

Navrhla jsem tedy záhon lemovaný měkkou křivkou, který rámoval celou délku chodníku a hranici se sousední předzahrádkou. Tak lidé, kteří přicházejí k domu, procházejí okolo po chodníku, nebo projíždějí po cestě, mohou naplno vnímat působení rostlin všemi smysly. Nejen vizuálně, ale mohou si sluchem vychutnávat lehké šustění trav ve větru, nebo pohlazením aromatických rostlin vnímat jejich příjemně silnou vůni.

Záhon měsíc po výsadbě, jaro 2017

Jako vertikální dominantu jsme zvolili zakrslý platan, který je zajímavý svou olupující se borkou a v zimě v koruně visícími kulatými plody. Stálezelené rostliny zde zastupuje zakrslá borovice a buxusové koule. Byla to, bohužel, poslední realizace, kam jsem zimostrázy použila. Brzy poté bylo zřejmé, že zavíječ zimostrázový je vážná hrozba pro tyto překrásné keře a jejich udržení v dobrém stavu se stává nadmíru náročné. Nicméně v tomto záhoně dělají velkou parádu.

Buxusy ve smíšeném záhonu, podzim 2018
Česneky a tulipány, jaro 2018

Na jaře vykvétají skupiny bílých a fialových tulipánů, na něž ihned po jejich odkvětu navazují nádherné okrasné česneky. Ty už v jejich kvetení doplňují šanty v úchvatném duu s krásnoočky. Okrasné trávy už zdobí svými jemnými listy a doplňují ostatní rostliny, jako jsou levandule, santoliny, rozrazily nebo hvězdnice. Jako stvořené pro vychutnávání si silných vůní jsou levandule, santoliny a šanty. Málokdo odolá, když kolem nich prochází, aby si o ně neovoněl dlaně.

Odkvétající tulipány budou brzy nahrazeny šantami, jaro 2018

Kvetoucí záhon tvoří důstojnou vstupní bránu do domu a působí na všechny smysly okolojdoucích. Trávník sice v suchých obdobích trpí dál, ale takřka během celého roku jej zdobí záhon s květy. Můžete sami porovnat, jak působil dům před proměnou předzahrádky a jak po ní. Pozitivní síla rostlin je prostě úžasná a já ji nikdy nepřestávám obdivovat.

Podzim 2017
Share This