Ukážu vám, že

štestí může růst i ve vaší zahradě

Nevím, jak to bylo u vás, ale v naší rodině bylo soužití s přírodou a práce venku přirozenou a nedílnou součástí života. Už odmalička jsem cítila naprosté štěstí, když jsem ponořila ruce do hlíny. Vyrostla jsem u lesa v hájovně s velkým hospodářstvím. Můj tatínek byl hajný a svou práci miloval. Na výsledcích práce i jeho spokojenosti to bylo znát.

I když mám v sobě stejnou lásku k přírodě jako mí rodiče, při volbě povolání jsem ji nevyslyšela. Vystudovala jsem zdravotnickou školu a stala se sestřičkou. Dlouhé roky jsem pečovala o nemocné a po vyčerpávající práci dobíjela baterky v přírodě, abych byla schopná nastoupit na další směnu.

jana-frycova-zahradni-stesti
zahradni-stesti-jana-frycova
jana-frycova-zahradni-stesti

Do práce dávám srdce

Pracovala jsem nejen na své zahrádce, ale postupně jsem kreslila a tvořila zahrady i pro své známé a jejich známé. Ale až když jsem si ve zdravotnictví vypěstovala vážnou nemoc, pochopila jsem, že je čas odejít a přeskládat si priority. Vrátím se ke kořenům.

Vystudovala jsem na Zahradnické fakultě v Lednici obor Zahradnické inženýrství. Denně jsem žasla nad tím, že pravidla, která jsem se v dětství naučila od rodičů a dodržovala spíše intuitivně, mají své logické opodstatnění. Naučila jsem se technologické postupy, o kterých jsem jako zahrádkář-amatér neměla ponětí. Ale do svých návrhů a realizací dál vkládám i kus svého srdce.

jana-frycova-zahradni-stesti
zahradni-stesti-jana-frycova
jana-frycova-zahradni-stesti

Mám dar pro harmonii

Mám dar vnášet do prostoru řád a harmonii, takže mé zahrady nejsou jen hezké na pohled, ale také promyšleně komponované tak, že každá rostlina má v rámci celku svůj smysl. Měla jsem to štěstí vyrůstat v přírodě a propojení s ní mám zakódované hluboko v duši. Díky tomu je pro mě snadné vybrat tu nejlepší kombinaci pro daný prostor a osobnost toho, kdo se v zahradě pohybuje.

Základními hodnotami, které řídí můj život, jsou krása, harmonie a propojení s přírodou. Promítám je i do své práce zahradnice a zahradní designérky. Proto tvořím zahrady krásné, plné květin, ale zároveň vyvážené, aby vyžadovaly co nejméně práce. Rozhodně se nemusíte bát, že se budete muset zahradě denně věnovat, aby vám přinášela radost a uspokojení. Pokud rádi mlsáte, zakomponuji do okrasné zahrady i užitkové rostliny, abyste tam chodili s chutí.

Rozhovor se mnou – šťastnou zahradnicí

O mně - podcast

V březnu 2021 jsem byla hostem populárního podcastu Srdeční záležitosti. V pohodovém rozhovoru mluvím o své práci i o své cestě za zahradním štěstím.

Pokud máte chuť, můžete se o mně při poslechu dozvědět mnoho důležitých informací, které Vám pomůžou rozhodnout se, jestli jsem ta pravá pro Vás a vaši zahradu. 

 

Chci si poslechnout podcast se šťastnou zahradnicí