Zahrada okolo rodinného domu v Dřevohosticích svým majitelům již nějakou dobu sloužila. Sami ji založili, v zadní části měli menší užitkovou zahrádku. Zbytek pozemku byl osetý trávníkem a sloužil především k hraní s dětmi. Po několika letech však majitelé usoudili, že by rádi oživili a zútulnili zahradu v přední a boční části, kterou mají nejvíce na očích. Jejich přáním bylo také pomocí rostlin vytvořit přirozenou hranici mezi sousedícími pozemky.

Původní stav, jaro 2018

Abych naplnila všechny představy majitelů, navrhla jsem dlouhý smíšený záhon podél oplocení s měkkými liniemi. Poblíž plotu jsou vysazeny zejména dřeviny, které mají za úkol zajistit soukromí uživatelů zahrad. Před nimi plochu záhonu vyplňují květiny, okrasné trávy a zakrslé jehličnany, jejichž barevná a tvarová rozmanitost zajišťuje během celého roku pestrost a atraktivitu záhonové kompozice. Vzhledem k venkovské, kopcovité krajině, ve které se městys Dřevohostice nachází, byla volena skladba rostlin ladící s okolním přírodním prostředím. Velkou roli zde hrají různé rody okrasných travin, jako je kavyl, dochan a různé  druhy ozdobnice.

Záhon 2 měsíce po výsadbě

Barevnost květů do kompozice přinášejí bílé a modré šalvěje, perovskie, šanty,  levandule, řebříčky nebo hvězdnice. Vyšší patro zastupují jehličnany, ale i okrasné keře, jako jsou krásnoplodky, šeříky, hortenzie, kalina, aronie či zakrslý platan.

Barevné kombinace květů, podzim 2018

Než bude záhon naplno schopen plnit své funkce, musí ještě pár let růst. Ale již v prvním roce působil atraktivně, od jara do zimy zde něco kvetlo a i zimní měsíce byly probarveny například zajímavě fialovými bobulkami krásnoplodek.

V záhoně je stále na co se dívat

S majiteli této zahrady byla skvělá spolupráce, mnohé práce si dokázali udělat sami. Šikovný pán domu připravil půdu k výsadbě a položil záhonové obrubníky. Paní domu zase vysázela trvalky a všechny rostlinky pečlivě zalévala a hlídala, jak se jim daří. Věřím, že se naše společné dílo zdařilo a bude sloužit svým majitelům přesně tak, jak si přáli.

Úchvatná hra barev a tvarů, podzim 2018
Share This