Plody temnoplodce černého (aronie)

Lidový název černá jeřabina náleží keři se správným jménem temnoplodec černý (Aronia melanocarpa). Je další z řady velmi populárního netradičního ovoce  jeho obliba stále stoupá. Spojuje totiž více pozitivních vlastností, které všichni chceme na svých zahradách. Používá se často jako okrasný keř, je vhodný jako solitéra i do živých plotů a keřových skupin. Na začátku května kvete poměrně výraznými bílými květy, ze kterých se po odkvětu vyvíjí souplodí tmavých malviček. Na podzim keř působí také velmi atraktivně díky zářivě červenému zbarvení opadávajících listů.
A když k působivému vzhledu přidáme i jeho užitnou vlastnost a velkou nenáročnost v pěstování, máme ideální zahradní dřevinu.

Jde o listnatý keř dorůstající výšky okolo 1,5 m, často se roubuje i na nižší kmínek. Plody dozrávají v září, je však třeba je brzy sklidit, jinak nás předběhnou ptáci. Tomu lze zabránit překrytím keře síťovinou, nebo starou záclonou. Malvičky mají vysoký obsah antioxidantů, vitamínu C , jódu a mnoha dalších biologicky aktivních látek. Obsahují rovněž velké množství antokyanů – tmavého barviva, které se používá k dobarvování méně výrazných ovocných produktů (vína, marmelád, čajů…). Dají se jíst i bez tepelné úpravy, jejich chuť je však lehce trpká. Z temnoplodce můžeme vyrábět skvělé domácí sirupy, vína, džemy, kompoty a mnoho dalšího.

Kvetoucí aronie rok po výsadbě.

Jeho pěstování je opravdu jednoduché. Upřednostňuje slunné polohy, na kvalitu půdy není náročný, netrpí na žádné choroby ani škůdce. Je naprosto mrazuvzdorný
a nepotřebuje řez. Nejvíce plodí na koncích větví, takže řezem bychom se připravovali o úrodu. Nicméně pokud řezat potřebujeme, například protože je součástí živého plotu, řez snáší dobře. Během dlouhotrvajícího sucha je vhodná občasná zálivka, jako u ostatních rostlin. Je samosprašný, ale pro zvýšení plodnosti je vhodné vysázet dvě různé odrůdy poblíž. Nejznámější odrůdy pěstované u nás jsou Nero a Viking.

Takže s chutí do pěstování temnoplodce, je nenáročný na prostor i péči a brzy se vám odmění vysokou plodností.

Share This