Listopad je tajemný a magický měsíc. Na jeho začátku jsou dušičky, 11. 11. přijíždí Martin na bílém koni, 17.11. je významný přelom našich dějin a ještě tomu všemu vládne magický Štír. Navíc se na počátku měsíce mění čas a tma přichází už po 16 hodině. Na konci měsíce začíná adventní čas, příroda je uspaná a slibuje brzký příchod zimy. Prostě všechno je takové obestřené tajemnem, magií a pohádkou. Nicméně naše zahrady i teď uvítají trochu naší pozornosti a péče. Na co všechno bychom v listopadu neměly zapomenout vám prozradí Kalendář šťastné zahradnice.

OKRASNÁ ZAHRADA

  • Realizujeme zahrady nebo její části- v listopadu se dá ještě pracovat s půdou i vysazovat rostliny, jak trvalky, tak dřeviny. Na výsevy trávníku je už sice pozdě, ale připravit si půdu na ty jarní můžeme.
  • Trávník – v listopadu bychom ho již měly nechat na pokoji. Při mrazech se vyhněme chůzi po zmrzlém trávníku.
  • Péče o růže – záhonové růže ostříháme, odstraníme horní 1/3 keřů. Specifický řez se provádí na jaře, nyní jen zakrátíme větve. Spodní části keřů zakrýváme chvojím, listím slámou, nebo přihneme zeminu. Koncem března přihrnutí zase odstraníme.
  • Balkónové květiny – letní truhlíky odstraníme, balkónovky určené k přezimování (muškáty, fuchsie, brugmansie, oleandry…) uložíme do bezmrazých prostor k přezimování.
  • Levandule zakrátíme – pokud během podzimu levandule ještě jednou vykvetly nebo jsou keře nepravidelné, je vhodné keříky po povrchu zastříhnout. Stříháme jen k nejvyšším listům, hlubší řez se provádí až na jaře.
  • Dřeviny i trvalky jsou v dormanci – není touto dobou už vhodné je stříhat. Odumřelé nadzemní části trvalek chrání před mrazem přízemní růžici a kořeny, které lépe zvládnou zimu. Odstraňujeme je až na jaře, v březnu-dubnu.
  • Listí – je skvělý přirozený izolační a mulčovací materiál. Tam, kde nám nevadí, je dobré ho přes zimu nechávat. Například v okrasných záhonech nebo dřevinových pásech izoluje proti mrazu a rozkládáním dodává živiny. Naopak negativní vliv má vyšší vrstva listí na pěstěné trávníky. Pod listím se daří houbám a trávník žloutne nedostatkem světla. Roztroušené listí na trávníku nevadí, ale plošnou vrstvu bychom měly shrabat a zkompostovat.
  • Okrasné zimní truhlíky – i v zimě můžeme mít v nádobách živé okrasné rostliny. K pozdně podzimním výsadbám, které překonají i zimu jsou vhodné zakrslé jehličnany, vřesy, drátovec, břečťan, okrasné zelí, starček, libavka nebo hebe. Od počátku adventu do poloviny ledna lze truhlíky dozdobit barevnými větvemi, keramikou, baňkami, šiškami a dalšími vánočními ozdobami.

Okrasné truhlíky podzim    Výsadba cibulovin

OVOCNÁ ZAHRADA

  • Vysazujeme ovocné dřeviny – minimálně do poloviny listopadu i déle jsou v prodeji prostokořenné sazenice ovocných stromků i keřů. Po nákupu jejich kořeny udržujeme ve vlhku, můžeme je před výsadbou provizorně zakopat do záhonu a hojně zalít. Výsadbová jáma musí být vždy větší, než je kořenový bal. Při výsadbě nepřidáváme hnůj ani hnojivo, jedině vmícháme do půdy trochu kompostu. Nejprve vyzkoušíme polohu stromku a vtlučeme do jámy opěrný kůl. Před výsadbou silnější narušené kořeny ostrými nůžkami zakrátíme. Potom stromek postupně zahazujeme zeminou a ušlapáváme. Místo štěpování na kořenovém krčku má být cca 10 cm nad půdním povrchem. Ale keře (rybízy, angrešty) se sázejí o 10 cm hlouběji, než byly ve školce. Stromek volně přivážeme ke kůlu, půdu přiměřeně ušlapeme, aby v půdě nebyly vzduchové bubliny. Stromek volně přivážeme ke kůlu, a zalijeme několika konvemi vody. Zálivku po týdnu opakujeme a i dál dbáme, aby okolí stromku nevyschlo.
  • Ochrana kmenů proti okusu a mrazu – kmeny stromků mimo zahradu obalíme do pletiva nebo jiné ochrany, která zabrání okusu zvěří. Všechny kmeny je dobré bílit jako prevenci vzniku mrazových trhlin. Použijeme vápenné mléko nebo speciální nátěr na kmeny.
  • Ošetření broskvoní proti kadeřavosti – pokud měla vaše broskvoň kadeřavost, po opadu listí je vhodné aplikovat fungicidní přípravek na bázi mědi. Postřik se opakuje i na jaře.

ZELENINOVÁ ZAHRADA

  • Plánujeme výsevy na příští rok – je důležité už nyní naplánovat osevní plán zeleniny, aby bylo možné na podzim vyhnojit plochy, kde na jaře bude zelenina I. trati.
  • Sklízíme průběžně otužilou zeleninu – na záhonech může zůstat k postupné sklizni ještě mangold, červená řepa, pekingské zelí, růžičková kapusta, kadeřávek, špenát, kozlíček polníček, naťová petržel nebo bílá ředkev.
  • Sázíme česnek– v listopadu je nejvhodnější čas. Vysazujeme na nevyhnojený záhon. Je velmi vhodně česnek předem namočit v Sulce nebo jiném přípravku působícím proti patogenům a až potom sázet. Výrazně se tím zvyšuje úrodnost a zdraví sklízeného česneku.
  • Pažitka za okno – větší trs pažitky si můžete rozdělit a část vysázet do květináče, který necháte až do mrazů na okenním parapetu venku. Potom ho můžete dát i do chladnější místnosti dovnitř a sklízet čerstvou nať i během zimy.
  • Rytí a hnojení záhonů – základem je dokončené plánování výsevů na příští rok. Díky tomu víme, které záhony máme pohnojit odleželým hnojem a které budou naopak sloužit pro pěstování zeleniny II. a III. tratě. 

Listopad    Sázení ovocného stromku

Listopad je poslední měsíc v roce, kdy si můžeme rozhodujícím způsobem zajistit bohatou sklizeň v příštím roce. A to díky plánování výsadeb zeleniny a rozdělení do pěstebních tratí. Podle toho vyhnojíme nebo naopak nevyhnojíme ty správné záhony. Prosinec už je spíše obdobím klidu pro nás i naši zahradu. Kalendář šťastné zahradnice vám zase poradí, co ještě pro svou zahradu můžeme udělat v prosinci. 🙂

 

♥ Pokud se chcete o zahradničení dozvědět více, spoustu praktických rad poskytuji i na těchto platformách:

FB skupina Zahradní štěstí – ženy s láskou k zahradám

FB stránka Zahradní štěstí

YouTube kanál Zahradní štěstí

Share This