Podzim je nejvhodnější čas na výsadbu česneku. Pro ty, kterým se pěstování česneku příliš nedaří, přináším pár rad, jak na to.

🧄 Česnek se vysazuje v období září – prosinec, ideální je listopad. Je důležité, aby teplota půdy byla trvale pod 9°C. Pokud je teplejší, česnek často napadá fusariová hniloba. Můžeme sázet klidně i v zimě, pokud není půda zmrzlá.

🧄 S tím souvisí i význam máčení česneku v Sulce nebo kombinovaném přípravku Zdravý česnek plus. Ty ochrání česnek proti houbovým chorobám a háďátku zhoubnému. Není to nezbytně nutné, ale já mám s tímto výbornou zkušenost. Dříve jsme česnek nemořili a úroda byla každoročně otřesná. Teď už 6. rok moříme a úroda je překrásná každý rok. Sulka obsahuje síru, která nejen potlačuje houbové patogeny, ale také dodává výživu česneku, který zrovna síru hodně potřebuje.

     

🧄 Vysazujeme do nevyhnojené půdy, cibulová zelenina obecně nesnáší dostatek dusíku. Je to zelenina 2.-3. trati. Ve vyhnojeném záhonu neprospívá a je náchylnější k nemocem.

🧄 Záhon poryjte a urovnejte, zbavte plevele. Řádky dělejte od sebe vzdálené 20-25 cm a jednotlivé stroužky vysazujte 12-15 cm od sebe. Čím dřív vysazujete (září), tím hlouběji stroužky musíte zasázet. V listopadu stačí hloubka okolo 5 cm půdy nad nimi.

     

🧄 Kde vzít česnek na sadbu? My vysazujeme česnek z vlastní sklizně. Když jsme dříve mívali špatnou úrodu, kupovali jsme česnek na sadbu od místního zahrádkáře, který měl česnek krásný. Dalším vhodným místem k nákupu jsou zahrádkářské prodejny, kde se na podzim sadbový česnek prodává. Nejjistější je výsadba lokálních odrůd, vypěstovaných v ČR. Moravská šlechtitelská firma Semo má ve své nabídce 4 vlastní odrůdy, můžete si vybrat TADY. Sázet stroužky z konzumního česneku z marketu by nemuselo dopadnout dobře. Často jde o dovoz z Číny, kde jsou trochu jiné podmínky pěstování.

👉 Jak tedy postupovat:
1. Zrýt a urovnat záhon, nevyhnojovat.
2. Sehnat česnek a rozdělit ho na stroužky. My sázíme vždy jen ty velké vnější stroužky.
3. Koupit přípravek na moření česneku a namočit ho podle návodu. Hned po vytažení z mořidla sázíme.
4. Řádky od sebe 20-25 cm, stroužky 12-15 cm od sebe, hloubka 5-7 cm.
5. A pak už se těšte na únor-březen, kdy začnou vyrůstat z půdy zelené lístky.

Mnoho dalších návodů a zahradnických tipů najdete v naší ženské facebookové skupině Zahradní štěstí – ženy s láskou k zahradám.

Jaké další zahradnické práce je třeba udělat v říjnu nebo listopadu si ověřte v Zahradním kalendáři šťastné zahradnice.

Share This