Možná by vás ani nenapadlo si tuto otázku položit. Vždyť listopad je měsícem, kdy se zahrada naplno ukládá k zimnímu spánku, vše je sklizené a my už myslíme na Vánoce. Ale nepřáli byste si i v listopadu vyrazit na zahradu s miskou nebo košíkem a donést si domů čerstvé ovoce? Vůbec to není nemožné ani obtížné. Vlastně to jde úplně snadno, když víte, jaké druhy a odrůdy si na zahradu vysázet.
Co můžeme sklízet i během listopadu
Stáleplodící maliny
Jsou to odrůdy, které plodí 2x v roce. Poprvé od začátku srpna, jejich sklizeň navazuje na sklizeň jednouplodících. Proto je vhodné mít na zahradě oba typy malin, sklízíme pak dlouho, od července až do listopadu. Po srpnové sklizni mají stáleplodící maliny pauzu až do konce října, kdy zase začnou bohatě plodit a plodí i v listopadu. Věřte, že čerstvé maliny v listopadu potěší možná víc, než ty v červenci.
ODRŮDY: Heritage, Pokusa, Sumo, Polana, žlutoplodý Jantar, Alpengold a další
Stáleplodící jahody
Fungují na podobném principu, jako maliny. Jednouplodící jahody dozrávají podle odrůdy od začátku června do konce července. Ale ty stáleplodící dozrávají v první vlně v červnu – bohatě. A druhá sklizeň je v říjnu a listopadu, mnohdy také dost slušná. Jsou to bezproblémové velkoplodé jahody, jen plodí dvakrát za rok. A to chceme, ne?
ODRŮDY: Aromas, Mara de Bois, Selva, Albion, San Andreas, Diamante, Ostara, Maranell…
Antinidie význačná = minikiwi
Je to liána pnoucí se po opoře podobně jako réva. Dá se vést podél stěny, plotu nebo i na loubí. Původně je to rostlina dvoudomá, tzn., že byste museli pěstovat rostliny minimálně dvě – samičí a samčí. Dnes jsou už vyšlechtěny jednodomé odrůdy, tudíž vám stačí i jedna rostlina, abyste měli plody. Nejznámější samosprašná odrůda je Issai. Více o pěstování minikiwi si přečtěte ZDE.
Jabloně
Podle doby zralosti rozdělujeme jabloně do tří skupin – letní, podzimní a zimní. A právě zimní jablka se sklízí i v listopadu. Jsou určeny primárně k uskladnění ve sklepě, kde vydrží až do léta. Konzumní zralost tak mnohdy nastává až od prosince, ale samozřejmě se dají v pohodě jíst i v listopadu.
ODRŮDY: Golden Delicious, Gala, Rajka, Melodie, Jonagored…
Hrušně
Úplně stejně rozlišujeme i hrušně. Zimní odrůdy jsou opět vhodné i k uskladnění.
ODRŮDY: Lucasova, Generál Leclerc, Bohemica…
Kdouloň
Kdoule jsou taková větší a hrbatější jablka. Aby byly vhodné pro přímý konzum, měly by projít mrazem. Jsou vhodné i k výrobě džemů, kompotů nebo pálenek. Dnes je k dostání velké množství odrůd.
Mišpule
Je to starý ovocný druh, který se dnes vrací opět do hledáčku zahrádkářů. Pěstuje se jako malý strom nebo keř. Její plody se jedí po přemrznutí. Mají tuhou, lehce ochlupenou slupku, dužnina není moc velká. Jsou tedy vhodné hlavně na zpracování, na přímý konzum méně.
Tyto ovocné druhy lze bez potíží pěstovat na našich zahradách a tak si rozložit sklizeň na co nejdelší dobu. V případě jahod nebo malin nepotřebujete mnoho prostoru k jejich pěstování. V případě jabloní nebo hrušní zvažte, jestli máte dost prostoru na pěstování zimních i ranějších odrůd a hlavně, jestli máte vhodný sklep na skladování těchto plodů. No a u mišpulí a kdouloní zase počítejte s faktem, že jsou určené hlavně pro zpracování, pro přímý konzum méně. Možnosti, které nám naše zahrady poskytují, jsou skutečně veliké, tak si jich užívejme naplno.
♥ Mnoho zásadních informací o pěstování ovoce, zeleniny i okrasných rostlin najdete v minikurzech, které jsou dostupné celoročně. Více informací o minikurzech TADY.