V říjnu se naše zahrady viditelně ukládají k zimnímu spánku. V listech dřevin ubývá zelené a přibývá zářivých žlutavých a červených odstínů. Kvetou ještě poslední květiny jako jsou svíčkovce, hvězdnice nebo rozchodníky a společně s vybarveným listím poskytují pozorovatelům kouzelnou podívanou. Sklízíme poslední jablka, hrušky, jahody i stáleplodící maliny a hlavně ořechy. Na co všechno bychom v říjnu neměly zapomenout vám prozradí Kalendář šťastné zahradnice.
OKRASNÁ ZAHRADA
- Realizujeme zahrady nebo její části- v říjnu je podzimní zahradní sezóna na svém vrcholu. Nyní rekonstruujeme nebo zakládáme novou zahradu, včetně výsevu trávníku a výsadeb rostlin. Od poloviny října můžeme sázet i prostokořenné a balové dřeviny.
- Trávník– ideálně do poloviny října dokončíme vertikutaci, podzimní přihnojení a výsevy trávníku. Můžeme odstraňovat plevel, dorovnávat povrch, dosévat, případně zakládat nový trávník. Na konci října bychom měly trávník naposledy posekat.
- Vyséváme otužilé letničky – některým semínkům dělá dobře, když projdou zimou. Můžeme vyset např. černuchu, mák, letní chrpy nebo stračky. Pokvetou dříve.
- Balkónové květiny – stále zaléváme, hnojíme 1x za 2 týdny , blíží se konec jejich sezóny. Ještě odstraňujeme odkvetlé květy, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen a soustředila se na další kvetení. Pokud jsou už nevzhledné, vysazujeme podzimní truhlíky.
- Sklízíme hlízy begónií, jiřin, mečíků, dosen – jak spálí mráz nadzemní části, je čas hlízy vyjmout z půdy a připravit je na zazimování. Uložíme do pilin nebo lehce vlhkého písku.
- Vysazujeme cibuloviny – jarní cibuloviny je nejlepší vysazovat nyní.
OVOCNÁ ZAHRADA
- Vysazujeme ovocné dřeviny – od poloviny října jsou v prodeji prostokořenné sazenice ovocných stromků i keřů. Po nákupu jejich kořeny udržujeme ve vlhku, můžeme je před výsadbou provizorně zakopat do záhonu a hojně zalít. Výsadbová jáma musí být vždy větší, než je kořenový bal. Při výsadbě nepřidáváme hnůj ani hnojivo, jedině vmícháme do půdy trochu kompostu. Nejprve vyzkoušíme polohu stromku a vtlučeme do jámy opěrný kůl. Před výsadbou silnější narušené kořeny ostrými nůžkami zakrátíme. Potom stromek postupně zahazujeme zeminou a ušlapáváme. Místo štěpování na kořenovém krčku má být cca 10 cm nad půdním povrchem. Ale keře (rybízy, angrešty) se sázejí o 10 cm hlouběji, než byly ve školce. Stromek volně přivážeme ke kůlu, půdu přiměřeně ušlapeme, aby v půdě nebyly vzduchové bubliny. Stromek volně přivážeme ke kůlu, a zalijeme několika konvemi vody. Zálivku po týdnu opakujeme a i dál dbáme, aby okolí stromku nevyschlo.
- Ořechy – koncem září začínají padat ořechy. Ty je dobré denně sbírat a sušit rozložené v suché místnosti s průvanem. Až poté je dáváme do pytlů a zavěsíme pod střechu.
ZELENINOVÁ ZAHRADA
- Vyséváme zeleninu – ještě je možné vyset pro zimní a časně jarní sklizně.
– kozlíček polníček
– špenát jarní a přezimující ( ´Piano F1´, ´Winterriesen´)
- Zelené hnojení nebo nové výsevy na začátku října – po sklizni nesmějí zůstat záhony prázdné. Buď je zamulčujeme, nebo vysejeme další zeleninu (viz výše) anebo zasejeme zelené hnojení. Od poloviny října už můžeme začít rýt.
- Sklizeň bylinek – dokončíme sklizeň. Nadbytečné trsy si můžeme vyrýt, zasázet do květináčů a přenést do chladnějších místností domu. Po přenesení do tepla rychle obrazí a budeme mít čerstvé bylinky.
- Pažitka za okno – větší trs pažitky si můžete rozdělit a část vysázet do květináče, který necháte až do mrazů na okenním parapetu venku. Potom ho můžete dát i do chladnější místnosti dovnitř a sklízet čerstvou nať i během zimy.
- Rytí a hnojení záhonů – základem je dokončené plánování výsevů na příští rok. Díky tomu víme, které záhony máme pohnojit odleželým hnojem a které budou naopak sloužit pro pěstování zeleniny II. a III. tratě.
- Plánujeme výsevy na příští rok – je důležité už nyní naplánovat osevní plán zeleniny, aby bylo možné na podzim vyhnojit plochy, kde na jaře bude zelenina I. trati.
- Sklízíme průběžně – dokončujeme sklizeň zeleniny. Ukončíme pěstování dýní a cuket, kořenové zeleniny, fazolí i košťálovin. Na záhonech může zůstat k postupné sklizni ještě mangold, červená řepa, pekingské zelí, růžičková kapusta, kadeřávek, špenát, kozlíček polníček, naťová petržel nebo bílá ředkev.
- Sklízíme kořenovou zeleninu – mrkev, petržel, pastiňák, červenou řepu apod. necháváme v půdě co nejdéle. Jakmile natě zavadají, žloutnou a válí se po zemi, je čas je vykopat. Odstraníme natě, očistíme kořeny od zbytků zeminy a zpracujeme nebo uložíme. My máme výborné zkušenosti s uložením do bedny s pískem, vydrží až do května.
- Uklízíme skladovací prostory – tam, kde budeme přes zimu skladovat ovoce nebo zeleninu uklidíme, případně vysíříme knoty nebo svícemi.
- Sázíme česnek– ke konci října, ideálně v listopadu, vysazujeme na nevyhnojený záhon česnek. Je velmi vhodně česnek předem namočit v Sulce nebo jiném přípravku působícím proti patogenům a až potom sázet. Výrazně se tím zvyšuje úrodnost a zdraví sklízeného česneku.
Ačkoli se to zdá ještě daleko, tak právě v říjnu a listopadu můžeme udělat maximum pro úspěšnou zahradní sezónu v dalším roce. Díky plánování výsadeb zeleniny a rozdělení do pěstebních tratí vhodně vyhnojíme nebo naopak nevyhnojíme ty správné záhony. V listopadu máme šanci dokončit přípravu zahrady na zimní období. Kalendář šťastné zahradnice vám zase poradí, co nejnutnějšího v listopadu pro svou zahradu můžeme udělat. 🙂