Červen je přechodem mezi jarem a létem a spojuje benefity obou období. V červnu kvete úplně nejvíc květin, tudíž je to i nejvhodnější čas pro návštěvu ukázkových zahrad. A také už začíná období plodnosti a prvních sklizní. Na počátku měsíce začínáme jíst plody zimolezu kamčatského, pak následují rané jahody, třešně a sklízíme i ranou zeleninu. Na co všechno bychom v červnu neměly zapomenout se dozvíte v Kalendáři šťastné zahradnice.
OKRASNÁ ZAHRADA
- Řezy okrasných dřevin – do konce června dokončíme tvarovací řezy časně kvetoucích keřů, jako jsou šeříky, kdoulovce, tavolník popelavý, zlatice a další.
- Tvarujeme živé ploty a jiné přísně stříhané keře – v červnu dochází k velmi rychlému růstu mladých výhonů, takže dřeviny, které pěstujeme jako přísně tvarované, získávají „střapatý“ a neupravený vzhled. Proto plotostřihem tvarujeme do pravidelných linií. Jedná se zejména o ptačí zob, zimostráz, tis, brslen, bobkovišně…
- Plejeme záhony – je doba intenzivního růstu plevele. Pokud máme záhony zamulčované, je plevelení minimální.
- Hnojení trávníku– usilujeme-li o sytě zelený, hustý, zdravý trávník, je třeba hnojit alespoň 3x ročně. První termín je březen-duben, druhý je v červnu a třetí v září.
- Provádíme pravidelné sekání trávníku– pokud máme krátce střižený trávník, v červnu roste nejbujněji. Sekáme cca 1x/týden.
- Odstraňujeme odkvetlé květy cibulovin – listy ponecháme do zežloutnutí, pak odstraníme.
- Růže – když se vytvoří příliš vitální dlouhé výhony, seřízneme je na 3-4 očka, aby se rozvětvily. Hlídáme napadení padlím a mšicemi.
- Chráníme rostliny před napadení škůdci a nemocemi – aktivita probuzených patogenů v květnu a červnu bývá na vrcholu. V každém roce je výraznější problém s různými skupinami škůdců, nejčastěji jde o plzáka španělského, mšice nebo hryzce. Hlídáme také příznaky nemocí, obvykle houbových – padlí, listové skvrnitosti, kadeřavost broskvoní, monilióza a plísně.
- Hnojíme okrasné dřeviny – kompostem či hnojivy typu NPK, kopřivovou jíchou, jehličnany hořkou solí. Kyselomilným rostlinám dopřejeme hnojiva k tomuto určená (rododendrony, azalky, hortenzie velkolisté, pierisy, vřesy apod.).
- Vyséváme dvouletky – macešky, pomněnky sedmikrásky, přímo do záhonu nebo za okno.
ZELENINOVÁ ZAHRADA
- Sledujeme případné projevy plísňových nemocí – zejména po deštivém počasí. Nejnáchylnější jsou rajčata a okurky, při napadení rostliny poměrně rychle zahynou..
- Vyséváme zeleninu – stále můžeme vysévat mnohou zeleninu a vyplnit s ní prázdná místa po sklizni rané zeleniny. Sejeme letní saláty (Jupiter, Dubáček…), karotku, keříčkové fazolky, červenou řepu, pozdní brokolici, zelí, kedlubny, květák, hrách, mangold, ředkev setou, ředkvičky i špenát.
- Hnojíme – náročné druhy zeleniny, jako jsou rajčata, papriky, lilky a další plodová zelenina, je vhodné občas přihnojit, jíchou nebo krystalickým hnojivem.
- Plejeme a odstraňujeme rašící plevele – v tomto období je zem kyprá a plevel není hluboce zakořeněná a tak to jde snadno. Předejdeme budoucímu šíření plevelů.
- Kopčíme brambory – brambory pěstované klasicky plejeme a po nárůstu natí nad 15 cm nakopčíme – vytvoříme nad rostlinami hrůbek.
- Rajčata – vylamujeme zálistky, vedeme na jeden stonek. Vyvazujeme stále k tyčce, hlídáme příznaky napadení plísní bramborovou a suchou hnilobou. Při prvních známkách je třeba zasáhnout, aby nedošlo k úplnému zničení úrody.
OVOCNÁ ZAHRADA
- Sledujeme napadení škůdci a nemocemi – obzvláště na mladých šťavnatých letorostech a listech se velmi často vyskytují mšice. Zbystřete, pokud se lístky různě kroutí a po stromcích lezou mravenci. Pomůže postřik lepidlem na kmeni, který omezí pohyb mravenců, ale zasáhnout je třeba i proti mšicím samotným, jinak stromek značně oslabí a poškodí.
- Hnojení – do poloviny června ještě přihnojujeme ovocné stromy a keře. Použít můžeme jíchu, zkvašené slepičince nebo plné hnojivo.
- Meruňky – příliš dlouhé mladé větve u meruněk teď můžeme zakrátit o 1/3 – 1/2. Pokud má meruňka moniliózu, zapišme si ro kalendáře nutnost postřiku na jaře.
- Monilióza peckovin a kadeřavost broskvoně – nyní se v plné míře projevují tato onemocnění. Poznačíme si do kalendáře nutnost ošetření příští rok na jaře. Proti monilióze v době začátku kvetení 1x ročně přípravky Magnicur Quick, případně Teldor 500 SC. Nyní můžeme nejpostiženější větvičky odstřihnout.
- Jahody – v jahodišti udržujeme bezplevelnost, nastýláme slámou nebo černou netkankou a v době dozráván plodů zaléváme.
- Vinná réva – vylamujeme zálistky, hnojíme, hlídáme napadení nemocemi a škůdci.
Červen je měsícem, kdy sklízíme plody své práce, kterou jsme vykonaly v předchozích měsících. Zároveň ale můžeme ještě stále vysévat mnoho druhů zeleniny a zajistit si sklizeň až do zimy. Naším hlavním úkolem je uchránit rostliny před zničením nemocemi a škůdci. A v podobném duchu to bude i v červenci. Kalendář šťastné zahradnice vám zase včas poví, co nejnutnějšího v červenci pro svou zahradu můžeme udělat. 🙂