Červenec je měsícem bohaté sklizně. V plné plodnosti jsou třešně, na které navážou hned maliny, rybízy i angrešty. Uzobáváme muchovníky, poslední jahody a začínají meruňky. Sklízíme také první velké úrody zeleniny – česnek, cibuli a brambory. Červencová zahrada je také místem pro setkání s rodinou, s přáteli, místem grilování, koupání a opalování. Zahrada v červenci zkrátka nabízí mnohostranné a každodenní využití, užijme si toho krásného času. Na co všechno bychom v červenci neměly zapomenout se dozvíte v Kalendáři šťastné zahradnice.
OKRASNÁ ZAHRADA
- Balkónové květiny – je třeba intenzivně zalévat, hnojíme 1x týdně pro bohaté kvetení a zdravý vzhled. Je vhodné také odstraňovat odkvetlé květy, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen a soustředila se na další kvetení.
- Růže – odstraňujeme odkvetlé květy, u velkokvětých i s horními dvěma listy, u mnohokvětých stačí pod květenstvím. Hlídáme také projevy houbových chorob, zejména černi a padlí.
- Plejeme záhony – je doba intenzivního růstu plevele. Pokud máme záhony zamulčované, je plevelení minimální.
- Trávník– při dlouhých suchých obdobích je třeba trávník zalít, jednorázově, ale hodně. Jinak tráva uschne a její místo v mžiku nahradí plevel. Není dobré sekat příliš nízko, tráva v červenci už neroste tak intenzivně.
- Zalévání – květiny, zeleninu, keře i stromy, pokud dlouho neprší, zalejeme. Jestli ale máme plochu zamulčovanou, často není třeba zalévat vůbec. Holá půda vysychá velmi rychle.
- Vyséváme dvouletky – macešky přímo na záhon, pomněnky a sedmikrásky za okno. Koncem měsíce přepichujeme po jednotlivých sazeničkách.
- Sušíme květiny do suchých vazeb na zimu – mnohé trvalky i letničky se skvěle hodí na usušení. Ve vázách skvěle vypadají hortenzie, levandule, stračky, nevěstin závoj, růže, nebo jednoleté kytky jako len setý, makovice, černucha damašská, cínie a další.
- Lekníny – odstraňujeme přebytečné listy, aby nepokrývaly celou hladinu jezírka.
- Odstraňujeme odkvetlé květy trvalek– pokud po odkvětu květenství odstraníme, podpoříme opětovné kvetení a zdravý vzhled. Toto se týká zejména šalvějí, šant, levandulí i plamenek. Stračku vyvýšenou seřízneme na 10 cm nad zemí, na podzim ještě jednou vykvete. Video návod najdete ZDE: https://www.youtube.com/watch?v=CLr6ly27DiU&t=104s
ZELENINOVÁ ZAHRADA
- Vyséváme zeleninu – na uvolněné záhony po sklizni je možné vyset spoustu zeleniny pro podzimní sklizně. Výběr je opravdu velmi široký:
- salát hlávkový letní
- mrkev karotka raná
- ředkev setá p celoroční pěstování
- kedlubna bílá raná ´Moravia´
- cibule zimní – sečka
- pekingské zelí
- čínské zelí typu Pak-Choy
- salát ledový
- řepa salátová červená
- mangold
- květák ´Bora´nebo ´Opaal´
- ředkvička celoroční
- špenát celoroční (´Harp F1´, ´Sacramento´)
- rané brambory – z loňska
- hrách setý raný (´Avola´, ´Junos´, ´Johan´…)
- endivie – štěrbák
- kopr vonný
- roketa setá
- salát římský
- vodnice
- černá ředkev
- fenykl obecný
- Sledujeme případné projevy plísňových nemocí – zejména po deštivém počasí. Nejnáchylnější jsou rajčata, okurky, dýně, je vhodné aplikovat přípravek preventivně.
- Sklízíme brambory, česnek, cibuli – vše necháme 1 den oschnout a pak cibuli a česnek sušíme několik týdnů zavěšené pod stříškou, brambory roztřídíme a uložíme do sklepa.
- Rajčata – vylamujeme zálistky, odstraňujeme přebytečné listy. Vyvazujeme stále k tyčce, hlídáme příznaky napadení plísní bramborovou a suchou hnilobou. Při prvních známkách je třeba zasáhnout, aby nedošlo k úplnému zničení úrody.
- Okurky – preventivně ošetřujeme proti plísni, plody sklízíme spíše malé, větší okurky bývají občas hořké.
OVOCNÁ ZAHRADA
- Sledujeme napadení škůdci a nemocemi – mšice, svilušky, houbové nemoci a naplánujte si vhodný postup k jejich eliminaci, ať už okamžité nebo v budoucnu preventivní.
- Vinná réva – vylamujeme zálistky, hnojíme, hlídáme napadení nemocemi a škůdci. A zejména je nutné odstraňovat dlouhé výhony, aby slunce mohlo do zóny hroznů. Tzn. spodní část keřů zbavujeme přebytečných výhonů a listů a také horní část keřů sečkujeme – odřízneme výhony cca 1 m nad nejvyšším hroznem.
Červenec je dalším měsícem, kdy sklízíme plody své práce, kterou jsme vykonaly v předchozích měsících a letech. Radujme se z darů našich zahrad, ale také vysévejme další zeleninu, která nás může zásobovat vitamíny až do mrazů. V srpnu budeme také sklízet, radovat se z květů a rovněž sázet a set pro úrodu příštích měsíců a let. Kalendář šťastné zahradnice vám zase včas poví, co nejnutnějšího v srpnu pro svou zahradu můžeme udělat. 🙂