V srpnu bývají žně. A to nejen na polích, ale i na zahradách. Dozrává další ovoce, jako jsou meruňky, letní jablka a hrušky, borůvky, ostružiny i moruše. Pokračujeme v pravidelné sklizni zeleniny, naplno plodí okurky, rajčata, cukety i dýně Hokaido. Hojnost úrody, květů a slunce nás stále vybízí k pobytu venku. Užijme si toho, dokud to jde. Na co všechno bychom v srpnu neměly zapomenout vám prozradí Kalendář šťastné zahradnice.
OKRASNÁ ZAHRADA
- Balkónové květiny – stále intenzivně zaléváme, hnojíme 1x týdně pro bohaté kvetení a zdravý vzhled. Odstraňujeme odkvetlé květy, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen a soustředila se na další kvetení.
- Růže – odstraňujeme odkvetlé květy, koncem měsíce pokvetou už podruhé. Přihnojíme je, aby lépe přezimovaly (superfosfát, síran draselný, hnojivo pro okr. dřeviny…)
- Podepřeme vysoké podzimní květiny – jako např. vyšší hvězdnice, jiřiny, chryzantémy i zápleváky. Vyvážeme je k opěrným kolíkům, aby se nerozklesávaly.
- Trávník– při dlouhých suchých obdobích je třeba trávník zalít, jednorázově, ale hodně. Jinak tráva uschne a její místo v mžiku nahradí plevel. Není dobré sekat příliš nízko, tráva v srpnu už neroste tak intenzivně.
- Zalévání – květiny, zeleninu, keře i stromy, pokud dlouho neprší, zalejeme. Jestli ale máme plochu zamulčovanou, často není třeba zalévat vůbec. Holá půda vysychá velmi rychle.
- Vysazujeme cibuloviny – na začátku srpna podzimní bramboříky a ocúny, na konci srpna lilii bělostnou. Můžeme začít i s výsadbou sněženek, bledulí a řebčíků. Lepší je ale počkat na říjen, kdy je dobré vysazovat i všechny ostatní jarní cibuloviny.
- Sušíme květiny do suchých vazeb na zimu – mnohé trvalky i letničky se skvěle hodí na usušení. Ve vázách skvěle vypadají řebříčky, statice i hortenzie nebo jednoleté kytky jako len setý, makovice, černucha damašská, cínie, slaměnky, limonky…
- Řízkujeme – muškáty, fuchsie, jehličnany
- Odstraňujeme odkvetlé květy trvalek– pokud po odkvětu květenství odstraníme, podpoříme opětovné kvetení a zdravý vzhled.
- Sbíráme semena květin – chceme-li si zjara vyset znovu naše květiny, ať už vytrvalé nebo jednoleté, teď je ideální čas na sběr semen.
ZELENINOVÁ ZAHRADA
- Vyséváme zeleninu – na uvolněné záhony po sklizni můžeme vyset spoustu zeleniny pro podzimní sklizně. Výběr je opravdu velmi široký:
- petržel zahradní naťová
- kozlíček polníček
- ředkvička
- cibule zimní sečka
- čínské zelí
- ředkev setá ´Japana F1´
- salát hlávkový přezimující ´Humil´
- špenát jarní a přezimující ( ´Piano F1´, ´Winterriesen´)
- cibule ozimá
- kopr vonný
- roketa setá
- vodnice
- černá ředkev
- Zelené hnojení nebo nové výsevy – po sklizni nesmějí zůstat záhony prázdné. Buď je zamulčujeme, nebo vysejeme další zeleninu (viz výše) anebo zasejeme zelené hnojení.
- Sklizeň bylinek – už od června opakovaně sklízíme natě bylinek, které vydatně obrážejí.
- Přikrýváme netkanou textilií – pór proti vrtalce pórové a mrkev proti pochmurnatce mrkvové. Ponecháme do poloviny září.
- Sledujeme případné projevy plísňových nemocí – zejména po deštivém počasí. Nejnáchylnější jsou rajčata, okurky, dýně, je vhodné aplikovat přípravek preventivně.
- Sklízíme průběžně – postupně dozrávají rajčata, okurky, dýně Hokaido, cukety, fazolky, mrkev, polorané brambory, košťáloviny a další zelenina.
- Rajčata – vylamujeme zálistky, odstraňujeme přebytečné listy, seřízneme příliš dlouhé vrcholy stonků. Vyvazujeme stále k tyčce, hlídáme příznaky napadení plísní bramborovou a suchou hnilobou. Při prvních známkách je třeba zasáhnout, aby nedošlo k úplnému zničení úrody. Video návod najdete ZDE.
OVOCNÁ ZAHRADA
- Řez ovocných stromů – do konce měsíce je ještě možné provést posklizňový řez peckovin i jádrovin. Další vhodný termín začíná koncem února.
- Jahodníky – po 3. – 4. sezóně jahodiště likvidujeme a zakládáme na jiném místě nové. Konec srpna a září je ideální období, využít můžeme vlastní výmladky nebo koupíme novou zdravou sadbu. Nejlépe je v 3. roce založit nové jahodiště a stávající likvidovat až ve 4. roce. Tak se nám dorovná úroda.
Zlatavý srpen je ve znamení sklizně obilí, sběru hub a také dozrávají mirabelky u cest. To je pro mě vždy jasným signálem, že léto končí. Proto si plnými doušky užívejme tepla a darů zahrad i přírody, v září už to možná tak přirozeně nepůjde. Budeme sklízet naplno jablka, hrušky a švestky, zavařovat dýně i cukety na všechny způsoby. 😀 Kalendář šťastné zahradnice vám zase poradí, co nejnutnějšího v září pro svou zahradu můžeme udělat. 🙂