První jarní ovoce – zimolez kamčatský

Název Kamčatská borůvka® pravděpodobně většina z Vás už slyšela. Ovšem je to pouze obchodní název. Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica) nemá s borůvkami botanicky nic společného, jsou dokonce i z jiné čeledi. Borůvka se označuje kvůli plodům, které se barvou i chutí borůvkám skutečně podobají. A teď si pojďme říct, co to vlastně zimolez je.

Zimolez kamčatský plodí velmi časně, v pozadí kvete šeřík.

Zimolez je listnatý keř, dorůstající výšky a šířky okolo 1,5 metru. Pochází ze severní polokoule, kde se vyskytuje ve volné přírodě. A díky místu svého původu má řadu skvělých vlastností. Na Kamčatce je velmi krátké období léta, zima je dlouhá. Proto má zimolez v sobě zakódovanou snahu velmi rychle prožít svoje plodné období – vegetaci,  a brzy se zase uložit k zimnímu spánku. Na jaře tedy časně vykvete a rychle vytvoří plody. Poté jeho listí začne pomalu žloutnout a na podzim opadávat. Pozdní jarní mrazíky jeho květy ani plody neohrozí, při kvetení snáší teploty až do -7°C.

Plody zimolezu kamčatského.

Na půdu je velmi nenáročný, nepotřebuje kyselou půdu, jako borůvky. Řez se provádí až od 5. roku pěstování, pouze se odstraňují přestárlé
a zahušťující výhony. Mají rádi slunné nebo polostinné stanoviště. Vhodné je půdu pod keři nastýlat k udržení vlhkosti a omezení růstu plevelů.
V suchém období roku je potřebná občasná zálivka, stejně jako u jiných keřů. Zimolez je samosprašný, nicméně je velmi doporučováno vysadit poblíž sebe alespoň dva keře různých odrůd pro zvýšení účinku opylení a tím i úrody. Plodí asi od třetího roku po zakořenění ve školce.

Plody jsou modré bobule podlouhlého tvaru délky 3 cm a šířky 2 cm. Dozrávají velmi brzy, při teplém jaru i na konci dubna. Tudíž bývají prvním zralým ovocem na našich zahradách, dříve než jahody. Plody dozrávají postupně, dají se sklízet i setřásáním.  Obsah vitamínu C je podobný jako u jahod (30-80 mg/100 g). Sladké bobule chutnají i ptákům, takže je vhodné počítat s některou formou ochrany proti ptákům.


Dozrávající plody zimolezu, v pozadí teprve kvetoucí jahody.

Nejpěstovanější odrůdy u nás jsou Amur a ranější Altaj, které mají plody lehce nahořklé. K dostání jsou i mnohé další, například Viola, Morena, Fialka, Remont, Modrý Triumf a Helfštyn.

Zimolez kamčatský je opravdu velmi nenáročná rostlina s poměrně vysokou jistotou výnosu. Jeho pěstování je jednoduché a jeho klady výrazné. Nebojte se ho tedy vyzkoušet na své zahradě, určitě nebudete litovat.

Share This