Ačkoli obyvatelé bytů nemají k dispozici pro pobyt na čerstvém vzduchu celé zahrady, můžou také trávit nějaký čas venku – na svých balkonech, lodžiích a terasách. A přesně to byl případ majitelů poměrně prostorné a osluněné lodžie. Několik let si pořizovali balkónové rostliny sami a pečovali o ně. Nicméně ne vždy se rostlinám dařilo dobře, trpěly horkem a při nepřítomnosti majitelů i suchem. Proto se rozhodli zadat nové osázení za úkol zahradnici a společně jsme hledali vhodné řešení v souladu s potřebami celé rodiny.

Původní stav, podzim 2018

V plánu byla i výměna dlažby a pořízení nových velkých truhlíků, proto se vlastní realizace výsadeb odsunula až na začátek listopadu 2018. V původních truhlících rostly staré přísavníky a také břečťan. Některé z nich byly kvůli špatnému stavu odstraněny, nicméně jeden vzrostlý přísavník trojlaločný jsme přesadili do nové nádoby a pokusili se ho zachovat. Ve dvou velkých truhlících umístěných po stranách lodžie jsou vysazeny vytrvalé rostliny dobře snášející sucho.

Suchomilné rostliny ve velkých truhlících na jaře doplní cibuloviny

Do tří truhlíků na římse a do menších květináčů na policích u zdí byly umístěny sezónní rostliny v kombinaci s malými konifery. Ty vydrží atraktivní nejen v podzimním období, ale i přes celou zimu a jaro. Podzimní náladu tvoří především vřesy v bílé a růžové barvě, modré macešky, hebe, drátovec a okrasné zelí. Oranžovou a žlutou barvu, tolik typickou pro podzim, přinášejí okrasné dýně. Na začátku prosince je stačí vyměnit za šišky nebo vánoční baňky a celé aranžmá má rázem vánoční nádech. Do větších květináčů na zemi byly umístěny vzrostlé chryzantémy.

Přesazený stávající přísavník v podzimní variaci

Terasu již zbývá jen zabydlet venkovním nábytkem a užívat si na ní poslední příjemné chvíle teplého podzimu. A na začátku adventu, po jednoduché výměně dýní, nasávat přicházející kouzlo Vánoc. Vhodně zvolené rostliny dokážou zútulnit a oživit každý prostor tak, abychom se v něm mohli cítit dobře.

Nádherná podzimní hra barev
Share This