Tato zahrada v Přerově vznikla na jaře roku 2018 a je mojí velkou láskou. Byla to totiž úplně první zahrada, kterou jsem realizovala, jak se říká, od A do Z.

Zahrada je ještě mladá, dřeviny musí povyrůst a trvalky vytvořit hustý zápoj. Ale vzhledem k extrémnímu suchu roku 2018, které rostliny ve většině případů dobře zvládly, věřím, že se jim bude dařit. S majiteli byla po celou dobu skvělá spolupráce, takže tvořit jejich novou zahradu byla velká radost. Na počátku jsme dali dohromady návrh, který vycházel vstříc všem potřebám jejích majitelů. Každý z nich měl své požadavky, svůj náhled a každý z nich měl zájem vytvořit krásnou zahradu.

Záhon zachycený v suchém létě cca 4 měsíce od založení, přesto zelený a kvetoucí

Pán domu si přál mít zázemí pro uložení zahradního nábytku, nářadí a dalších věcí, které není kam jinam schovat. Navrhla jsem k tomuto účelu zahradní domek, který je skrytý za dřevěnou zástěnou z příčných latí. I v tomto prostoru je možné ukládat mnohé – zbytky stavebního materiálu nebo objemnější nářadí.

K tomuto prostoru přiléhá vzdušná dřevěná pergola, pod kterou na podzim 2018 vzniklo útulné zahradní posezení. Toto místo si přála dcera majitelů, místo, kde lze relaxovat mezi květy, odkud si lze utrhnout něco dobrého, místo, odkud lze nerušeně pozorovat život na zahradě. Na podzim zde vznikly nové záhony, které k tomu všemu vytvoří vhodnou atmosféru. Fotografie tohoto nového zákoutí přidám na jaře 2019, až záhony rozkvetou.

No a přáním paní majitelky bylo, mít na zahradě mnoho květin, které si může utrhnout i do vázy a které těší oko v každém ročním období. Podél dvou stran zahrady jsme tedy vytvořili souvislý okrasný záhon v měkkých tvarech. Okolo oplocení jsou rostliny, které mají v budoucnu za úkol tvořit pohledovou clonu od okolních pozemků. A před nimi je vysázeno mnoho druhů kvetoucích rostlin a okrasných trav. Od časného jara začínají nakvétat cibuloviny, které jsou vysázené v pestré paletě barev a druhů. Na ně brzy  navazují v kvetení šalvěje a šanty a ty  vydrží kvést s malými přestávkami až do zimy. V létě dodávají zahradě barvu hortenzie velkolisté i latnaté, stračky – ostrožky, perovskie, levandule, náprstníky a mnohé další květiny. Na podzim zase hrají prim zářivé hvězdnice, růžové rozchodníky a japonské sasanky. Zimní krásu do záhonu přinášejí stálezelené dřeviny a suché, nicméně stále atraktivní listy okrasných travin. V okrasném záhoně je začleněno také mnoho rostlin, které jsou užitkové, ale mají i výrazný okrasný efekt. Ve vlhčím, zastíněném koutě se skvěle daří rebarboře a léčivému kontryhelu. Na výsluní zase lákají k uzobnutí kanadské borůvky, aronie, muchovník nebo sloupovité jabloně.

Podél západní části domu jsme vybudovali užitkovou část. Její dominantou je samosprašná třešeň, ze která, věřím, už v letošním roce obdaruje své majitele prvními plody. Vznikl zde záhon osázený remontatntními maliníky, záhon s jednouplodícími i stáleplodícími jahodníky, a na dalších dvou si majitelé pěstují sezónní zeleninu. Přáním bylo také mít v zahrádce angrešty a rybíz, vybrala jsem proto odolné a plodné odrůdy na kmínku, které se dobře obsekávají sekačkou.

Předzahrádka je tvořena velkým množstvím květin a také zeleným trávníkem. Velký záhon je olemován také v měkkých, příjemných linií ch a vítá svou barevností své majitele i hosty, kteří k domu přichází.

Předzahrádka přibližně měsíc po výsadbě. Platan se bohužel neujal, později byl nahrazen.

Další důležitou součástí nově vzniklé zahrady má být bazén, který bude dobudován v letošním roce. Zahrada je zkrátka živý svět, který se stále mění. Stále je co doplňovat, vylepšovat a měnit. Je to nekonečný, krásný, tvůrčí příběh. A pokud se na tomto shodnou majitelé i zahradník, je z toho zahradní štěstí, jako hrom. 🙂

[Best_Wordpress_Gallery id=“6″ gal_title=“zahrada Přerov“]

Share This