Proč nazývám únor hnědobílým? Protože občas se objeví sníh a svět je bílý. Ale když zrovna sníh není, převládající barvou v přírodě je hnědá a její odstíny. Zelená barva stálezelených rostlin je ještě utlumená, nicméně uvnitř už začíná proudit jarní energie. A proto i my, majitelé zahrad, cítíme potřebu jít už pracovat ven. A skutečně v únoru nás volají mnohé zahradní práce. A co nám tedy říká zahradní kalendář? Mezi ty nejdůležitější patří řezy užitkových i okrasných rostlin a také výsevy za okno. Měli bychom provést také poslední opravy a údržbu zahradních prvků, staveb, strojů i nářadí. Zkrátka udělat všechno pro to, aby start do blížící se zahradní sezóny proběhl co nejhladčeji. 🙂

 

OKRASNÁ ZAHRADA

  • Začínáme provádět řezy okrasných dřevin – pokud nejsou dny s teplotou pod -4°C, začíná vhodná doba pro prosvětlovací i zmlazovací řezy keřů i stromů. Keře kvetoucí do května řežeme až po jejich odkvětu. Okrasné třešně a višně řežeme až v březnu – dubnu.
  • V druhé polovině února začínáme s řezem trvalek a okrasných trav- uschlé nadzemní části odstraníme u země a umožníme tím rašení nových listů. Trvalky jako čistec vlnatý a jiné stálezelené trvalky jen ručně protrháme – vytaháme seschlé listy.
  • Mulčujeme záhony– brzy začnou rašit cibuloviny a při pozdějším pohybu po záhonech bychom je poškodili. Tam kde chybí mulč, nejlépe se doplňuje v tomto období.
  • Begónie – hlízy uložených begónií přebereme a ty zdravé vysazujeme do truhlíků. Při 20°C je necháme klíčit a růst. Ostatní uložené hlízy kontrolujeme, aby se nešířily nemoci.
  • Vyséváme trvalky – výsev ven s přemrznutím potřebují např. oměj, hlaváček či hořec. Doma za oknem předpěstováváme letničky – lobelky, hledíky, verbeny, šalvěj zářivou…
  • Přezimující muškáty – nařízkované sazeničky zaštipujeme, aby se rozkošatěly.
  • Ostříháme čemeřice – na začátku měsíce ostříháme staré loňské listy čemeřice černé a nachové. Dáme tím více prostoru květům a rašícím lístkům. Později by se starší listy těžko hledaly mezi novými.

Okrasné trávy v ziměMulčování kůrou

 

OVOCNÁ ZAHRADA

  • Řez jádrovin– v bezmrazých dnech začínáme s řezem jádrovin, peckoviny nechejme na konec března, duben, květen.
  • Řez ovocných keřů– maliny, ostružiny, rybíz, angrešty a další keře můžeme v druhé polovině února prořezat a prosvětlit.
  • Řez vinné révy – od konce února do poloviny března zakrátíme loňské výhony révy
  • Jahody zbavíme loňských listů – než vyraší nové listy na jahodnících, je dobré ostříhat ty staré. Jen pozor, ať nepoškodíme srdíčko a nejmladší středové listy.

 

ZELENINOVÁ ZAHRADA

  • Výsev zeleniny za okno – na začátku února můžeme začít vysévat raný salát, celer, od poloviny měsíce papriky, rané kedlubny, brokolici, lilek
  • Sklidíme poslední zimní zeleninu – pokud ještě na zahradě máme čerstvou zeleninu (růžičkovou kapustu, kozlíček polníček, pór, kadeřávek), je už čas ji sklidit a zpracovat. Jaro ji obvykle znehodnotí. Potom je nejvyšší čas půdu porýt, případně pohnojit.
  • Uloženou zeleninu kontrolujeme – a zahnívající kusy odstraňujeme.
  • Připravujeme záhony na výsev zeleniny – pokud se dá s půdou pracovat, je možné už urovnat záhony a ke konci února vysévat v teplejších lokalitách první zeleninu (petržel, mrkev, cibule sazečka, špenát, mák…)
  • Čerstvá nať – doma si můžeme vypěstovat svěží zelenou nať třeba z horních odřezaných částí petržele. A samozřejmě na vatě si snadno vypěstujeme čerstvou řeřichovou nať ze semínek během jednoho týdne.
  • Plánujeme – co chceme pěstovat, kolik toho chceme, kdy se to má vysévat, kam to vysejeme. Při tom všem myslíme také na náročnost jednotlivých druhů zeleniny na vyhnojení půdy, tzv. systém tří tratí. Můžeme zohlednit i vzájemné vztahy mezi rostlinami, jejich podporu nebo naopak tlumící účinky. Ideální je napsat si seznam, udělat nákres a pak si hrát zahradní puzzle. 😀

Zahradní kalendář únorZahradní kalendář únor

 

ZAHRADA VŠEOBECNĚ

  • Opravy a úpravy v zahradě – pokud jsou některé zahradní prvky poškozené (plot, chodníčky, pergola…) je leden a únor nejlepším časem na jejich opravy.
  • Úklid nářadí, prostor a strojů – pokud ještě nemáme hotové, tak je nejvyšší čas. Je potřeba vysmýčit všechny naše úložné prostory. Umýt a nabrousit nářadí. Vyčistit zahradní stroje a odvézt je na údržbu do servisu anebo si ji proveďme sami.
  • Stříhací a řezací nástroje – nabrousit a promazat. Nůžky vozím 2x ročně na nabroušení k profesionálovi.
  • Dokoupíme, co nám chybí – pokud jsme po revizi nářadí a strojů zjistili, že je něco hodně poškozené nebo nám něco chybí, dokupme to.
  • Dokončujeme zahradní plánování na celý rok– chcete vytvořit nový okrasný záhon? Chcete vysázet další ovocné stromky? Chcete vyzkoušet méně známé druhy ovoce nebo zeleniny? Potřebujete vybudovat cestičku? Všechno si sepište, nakupte, zkrátka mějte jasno, co vás tento rok na zahradě čeká.

Únor je posledním měsícem, kdy ještě nejsou zahradní práce v plném proudu. Je toho hodně, co už můžeme pro svou zahradu udělat, březen však našim činnostem nasadí ještě větší obrátky. 🙂 Zahradní kalendář nám radí začít s výsevy za okno, v první půlce měsíce dokončujeme všechny údržbové, přípravné a plánovací činnosti. V druhé polovině února bychom už měli na zahrady vyrazit s nůžkami, pilkou, hráběmi a v nížinách i se semínky.

Přeji vám plynulý rozjezd letošní zahradnické sezóny. Užijte si ji!

 

 

 

♥ Pokud se chcete o zahradničení dozvědět více, spoustu praktických rad poskytuji i na těchto platformách:

https://www.facebook.com/groups/zahradnistestizenyslaskoukzahradam

https://www.facebook.com/frycovajana

https://www.youtube.com/channel/UCFbMiCFDJFXPTEPs4C4XHNQ?view_as=subscriber

 

Share This