Měsíc leden je nejchladnější z celého roku, ačkoli ledu a sněhu je v něm rok od roku méně. Nicméně v lednu vždycky přijde několik vln silnějších mrazíků a i nějaký ten sníh se objeví. Pro nás, zahradníky, je to poslední a asi jediný měsíc opravdového odpočinku od zahradnických prací. I když ne tak úplně, i v lednu můžeme udělat pár věcí i rukama. Ale to hlavní, co je naší zahradnickou povinností a nejdůležitějším úkolem, je PLÁNOVÁNÍ. Podle velikosti naší zahrady, různorodosti pěstovaných rostlin a našich představ a tužeb o budoucí podobě zahrady, bude plánování rozdílně velké. Každopádně bychom se mu neměli vyhnout, velmi nám usnadní náš celoroční zahradní život. Jak na to vám poradí zahradní kalendář šťastné zahradnice o lednu. 😊

 

OKRASNÁ ZAHRADA

  • Zaléváme rostliny v kontejnerech – vláhy je touto dobou obvykle dost a tak nezaléváme.
    Pokud máme ale nějaké vytrvalé rostliny vysázené v květináčích na místech, kde neprší,
    tak v bezmrazých dnech nezapomeňme zalévat.
  • Sundáváme těžký sníh z hustých dřevin – pokud by napadlo hodně sněhu, hustší větve se pod jeho tíhou mohou příliš ohýbat a zlomit se. Je lepší sníh z dřevin částečně setřást.
  • Přihrnujeme sněhem choulostivější rostliny – odhrnujeme-li sníh z cestiček, v klidu ho můžeme nahrnout na okrasné záhony. Sněhová peřina chrání např. růže před mrazem a po roztátí sněhu vznikne tolik potřebná vláha.
  • Kontrolujeme stav uložených hlíz a přezimujících rostlin v budovách – občas nahlédneme na uskladněné hlízy mečíků, dosen nebo jiřin. Pokud by některé začínaly podléhat houbovým chorobám, včas je odstraníme. Jestli v chladnějších prostorách přezimujeme muškáty, fuchsie, durmany a další choulostivé rostliny, také kontrolujme jejich stav a nezapomeňme občas zalít.

Okrasná zahrada v zimě            Srna v zimě

 

OVOCNÁ ZAHRADA

  • Ochrana proti okusu – v neoplocených zahradách zabezpečujeme kmeny ovocných
    stromů a vinné révy proti okusu zvěří.
  • Odstraňujeme ze stromů mumifikované plody – teď jsou dobře vidět plody napadené moniliózou a dalšími houbovými nemocemi, které seschlé zůstaly viset v korunách stromů. Je vhodné je odstranit a spálit, aby se zárodky hub na jaře nešířily dál.
  • Kartáčem můžeme odstranit starou kůru z kmenů stromů – a s ní i přezimující škůdce. Kmeny stromů pak natřeme bílým nátěrem jako prevenci proti vzniku mrazových prasklin a příliš časnému kvetení.

ZELENINOVÁ ZAHRADA

  • Čerstvá nať – doma si můžeme vypěstovat svěží zelenou nať třeba z horních odřezaných částí petržele. A samozřejmě na vatě si snadno vypěstujeme čerstvou řeřichovou nať ze semínek během jednoho týdne.
  • Pokračujeme v rytí – pokud jsme ještě něco nestihli.
  • Uloženou zeleninu kontrolujeme – a zahnívající kusy odstraňujeme.
  • Na konci ledna můžeme dělat první výsevy – pokud máme nevytápěný skleník, lze začít s předpěstováním sazenic kedluben, květáku a raného salátu. A pokud nemáme skleník, můžeme vysévat celer pro polní pěstování, já doporučuji počkat ale až na začátek února.
  • Uděláme revizi zbylých semen z minulých let – projdeme naše uskladněné osivo, zkontrolujeme jejich dobu použitelnosti a sepíšeme si seznam toho, co máme a chceme vysévat.
  • Plánujeme – co chceme pěstovat, kolik toho chceme, kdy se to má vysévat, kam to vysejeme. Při tom všem myslíme také na náročnost jednotlivých druhů zeleniny na vyhnojení půdy, tzv. systém tří tratí. Můžeme zohlednit i vzájemné vztahy mezi rostlinami, jejich podporu nebo naopak tlumící účinky. Ideální je napsat si seznam, udělat nákres a pak si hrát zahradní puzzle. 😀
  • Super úrodné hluboké záhony – pokud toužíte po bohaté úrodě zeleniny a nechcete se o její pěstování během sezóny moc starat, pouvažujte o založení těchto skvělých záhonů na principu permakultury. Jsou určené především pro pěstování zeleniny první trati, ale později v nich lze pěstovat cokoli. Více informací a návod najdete zde: https://www.zahradnistesti.cz/video-vyzdoba-z-zivych-rostlin/

ZAHRADA VŠEOBECNĚ

  • Opravy a úpravy v zahradě – pokud jsou některé zahradní prvky poškozené (plot, chodníčky, pergola…) je leden a únor nejlepším časem na jejich opravy.
  • Úklid nářadí, prostor a strojů – pokud jsme to nezvládli v prosinci, tak teď je potřeba vysmýčit všechny naše úložné prostory. Umýt a nabrousit nářadí. Vyčistit zahradní stroje a odvézt je na údržbu do servisu anebo si ji proveďme sami.
  • Stříhací a řezací nástroje – nabrousit a promazat. Nůžky vozím 2x ročně na nabroušení k profesionálovi.
  • Dokoupíme, co nám chybí – pokud jsme po revizi nářadí a strojů zjistili, že je něco hodně poškozené nebo nám něco chybí, dokupme to.
  • A hlavně a především PLÁNUJEME – všichni, co milujeme zahradničení, se těšíme, až vyrazíme na zahrady. Ale teď si můžeme užít snění o tom, po čem toužíme. Chcete vytvořit nový okrasný záhon? Chcete vysázet další ovocné stromky? Chcete vyzkoušet méně známé druhy ovoce nebo zeleniny? Potřebujete vybudovat cestičku? Tak teď je nejlepší čas zasednout k internetu a hledat, číst a inspirovat se. Teď je nejlepší čas vyrazit do knihovny své nebo veřejné a načíst si informace, které potřebujete. Teď je dobrý čas navštívit stavebniny, hobby markety a omrknout nabídku dlažby, barev a prostě čehokoli, co chcete nově do své zahrady vnést. Plánujte a pište si všechny poznatky, nakonec z nich vyjde ten nejlepší výsledek. A hlavně si to užijte! 😊

 

Okrasná zahrada v zimě          Zahradnické knihy

Leden je opravdu klidný měsíc, co se zahradničení týká. Tak si toho klidu užijme, připravme se na novou sezónu jak v hmotné rovině (nářadí, stroje, úklid, opravy), tak hlavně na úrovni myšlení a získávání potřebných informací. Tento měsíc je skvělým hřištěm pro trénink a přípravu, už v únoru vstoupíme do startovacích boxů a vyrážíme na trať. Tak si odpočiňte a připravte se na naši nádhernou zahradní jízdu. Zahradní kalendář šťastné zahradnice vám dá zase včas vědět, co nás na zahradě čeká v následujícím měsíci. 😊

 

♥ Pokud se chcete o zahradničení dozvědět více, spoustu praktických rad poskytuji i na těchto platformách:

https://www.facebook.com/groups/zahradnistestizenyslaskoukzahradam

https://www.facebook.com/frycovajana

https://www.youtube.com/channel/UCFbMiCFDJFXPTEPs4C4XHNQ?view_as=subscriber

Share This